Standardy Ochrony Małoletnich – All-music
STANDARDY OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY (Standardy Ochrony Małoletnich) AGENCJA ARTYSTYCZNA ALL-MUSIC
Spis treści:
Rozdział 1. Postanowienia ogólne
Rozdział 2. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a instruktorami Agencji Artystycznej All-music.
Rozdział 3. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego
Rozdział 4. Zasady aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osób odpowiedzialnych za przygotowanie instruktorów Agencji Artystycznej All-music do ich stosowania.
Rozdział 5. Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim Standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania
Rozdział 6. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdy
Rozdział 7. Zasady ochrony wizerunku małoletniego
Rozdział 8. Postanowienia końcowe
Rozdział 1 Postanowienia ogólne
§1
1. Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży Agencji Artystycznej All-music
zwane dalej Standardami zostały opracowane w związku z obowiązkami nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na
tle seksualnym i ochronie małoletnich.
2. Ilekroć w Standardach jest mowa o:
a) instruktor, pracownik – należy przez to rozumieć wszystkich instruktorów,
pracowników i zleceniobiorców Agencji Artystycznej All-music oraz inne osoby dorosłe nie będące instruktorami, a mające kontakt z małoletnimi poprzez zaangażowanie w działalność Agencji,
b) krzywdzenie małoletniego – należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub
czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie,
c) małoletni – należy przez to rozumieć osobę, która nie ukończyła 18 roku życia,
d) opiekun małoletniego – należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentacji
i stanowieniu o małoletnim, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy,
e) osobie odpowiedzialnej za Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży Agencji Artystycznej All-music – należy przez to rozumieć osobę wyznaczoną do sprawowania nadzoru nad realizacją niniejszych Standardów.
Rozdział 2
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a pracownika Agencji Artystycznej All-music
§2
1. Właściciel Agencji Artystycznej All-music jest odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie Standardów.
2. Właściciel Agencji Artystycznej All-music zapoznaje instruktorów ze Standardami oraz odbiera od nich oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami. Wzór oświadczenia stanowi
Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
§3
1. Właściciel Agencji Artystycznej All-music przed dopuszczeniem instruktora do działalności związanej z edukacją lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich sprawdza instruktora w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym, zwanym dalej Rejestrem. Sprawdzenie dotyczy także osób poniżej 18 roku życia. Osoba figurująca w Rejestrze nie może zostać dopuszczona do działalności określonej w zdaniu 1.
2. W celu monitorowania bezpieczeństwa w Agencji Artystycznej All-music, poza wykonaniem obowiązku określonego w ustępie 1, Właściciel Agencji Artystycznej All-music
dokonuje w każdym roku kalendarzowym sprawdzenia figurowania pracowników w Rejestrze.
3. Poza sprawdzeniem figurowania osób w Rejestrze każdy instruktor powyżej 17 roku życia podpisuje oświadczenie, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.
4. W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec instruktora postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo
przeciwko małoletniemu właściciel niezwłocznie odsuwa takiego instruktora od wszelkich form kontaktu z małoletnimi.
§4
1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez instruktorów w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra. Instruktorzy Agencji Artystycznej All-music traktują małoletnich z szacunkiem.
2. Instruktorzy Agencji Artystycznej All-music zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi oraz każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat
bądź działanie wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne i uzasadnione.
3. W przypadku zaobserwowania sytuacji przemocowych pomiędzy samymi małoletnimi każdy instruktor zobowiązany jest do natychmiastowej reakcji i stosownej
interwencji polegającej na powstrzymaniu eskalacji konfliktu i zachowań niedozwolonych.
4. Decyzje dotyczące konkretnego małoletniego powinny uwzględniać również bezpieczeństwo pozostałych małoletnich.
§5
1. Instruktorzy Agencji Artystycznej All-music w kontakcie z małoletnimi:
a) odnoszą się do małoletnich z szacunkiem,
b) wysłuchują małoletnich i starają się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji
i ich wieku,
c) nie zawstydzają małoletnich, nie lekceważą i nie obrażają,
d) nie krzyczą, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie).
2. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletnich w jakiejkolwiek formie. Każde, przemocowe zachowanie wobec małoletniego jest niedozwolone.
3. Nie wolno dotykać małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
4. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
5. Instruktor, który ma świadomość, iż małoletni doznał jakiejś krzywdy
np. znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z małoletnim, wykazując zrozumienie i wyczucie.
§6
1. Instruktorzy Agencji Artystycznej All-music nie kontaktują się prywatnymi kanałami komunikacji z małoletnimi bez wiedzy ich opiekunów.
Rozdział 3
Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego
§7
1. Instruktorzy zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.
2. W przypadku powzięcia przez Instruktora podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony, to ma on obowiązek poinformować o tych podejrzeniach właściciela.
3. Interwencja podejmowana jest przez właściciela lub osobę przez niego wyznaczoną.
4. W miarę możliwości do udziału w interwencji można zaangażować specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z małoletnim o trudnych doświadczeniach.
§8
W przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie małoletniego jest zagrożone należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie właściwe służby.
§9
1. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.
2. Instruktorzy posiadający informację o krzywdzeniu małoletniego lub
informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane właścicielowi Agencji Artystycznej All-music oraz uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
3. W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie oraz sporządzić kartę interwencji.
§ 10
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez instruktora,
to osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
2. Właściciel przeprowadza rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi
lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) małoletniego, w szczególności jego opiekunem. Właściciel stara się ustalić
przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
3. Właściciel organizuje spotkanie/a z opiekunami małoletniego, którym
przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
4. W przypadku gdy instruktor dopuścił się wobec małoletniego innej formy
krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, właściciel powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać instruktora podejrzewanego o krzywdzenie małoletniego oraz inne osoby mające wiedzę na temat zdarzenia. W sytuacji, gdy naruszenie dobra małoletniego jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności, należy rozważyć możliwość powzięcia stosownych środków dyscyplinujących.
Rozdział 4
Zasady aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osób odpowiedzialnych za przygotowanie pracowników do ich stosowania
§ 11
Właściciel Agencji Artystycznej All-music obowiązany jest co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
§ 12
1. Właściciel wyznacza osobę odpowiedzialną za przygotowanie instruktorów do stosowania Standardów (zwana dalej Osobą Odpowiedzialną).
2. Osoba Odpowiedzialna monitoruje realizację Standardów, reaguje na ich naruszenie oraz koordynuje zmiany w Standardach prowadząc równocześnie rejestr zgłoszeń
i proponowanych zmian.
3. Instruktorzy mogą przekazywać swoje uwagi, proponować zmiany
względem uregulowań zawartych w Standardach do Osoby Odpowiedzialnej oraz zgłaszać incydenty naruszania Standardów.
4. Wszelkie uwagi, proponowane zmiany i incydenty w zakresie naruszania Standardów Osoba Odpowiedzialna przekazuje Właścicielowi.
5. Wszelkich zmian w Standardach dokonuje Właściciel lub osoba do tego wyznaczona.
Rozdział 5
Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim Standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania
§ 13
1. Standardy są dokumentem ogólnodostępnym w szczególności dla członków Instruktorów, pracowników, małoletnich i ich opiekunów.
2. Opiekunowie małoletnich zostają zapoznani ze Standardami.
3. W oparciu o niniejsze Standardy właściciel opracowuje skróconą wersję
Standardów zawierającą informacje istotne dla małoletnich. Małoletni zostają zapoznani z treścią Standardów oraz skróconą wersją Standardów. Skrócona wersja Standardów stanowi Załącznik nr 4.
Rozdział 6
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdy
§ 14
1. Pomimo zastosowania procedury interwencji instruktorzy powinni po
ujawnieniu krzywdy wspierać małoletniego oraz zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały.
Rozdział 7
Zasady ochrony wizerunku małoletniego
§ 15
1. Instruktorzy uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr
osobistych, zapewniają ochronę wizerunku małoletniego.
2. Upublicznienie przez właściciela, pracownika, instruktora Agencji Artystycznej All-music wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio- wideo) wymaga zgody opiekuna małoletniego.
3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
Rozdział 9 Postanowienia końcowe
§ 16
1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
2. Standardy stosuje się odpowiednio w stosunku do małoletnich, którzy szkolą się lub
w innej formie uczestniczą w aktywnościach, których organizatorem lub partnerem jest Agencja Artystyczna All-music.
3. Standardy zostają wywieszone w widocznym miejscu w siedzibie Agencji Artystycznej All-music i na stronie internetowej – w wersji pełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.
Załącznik nr 1
…………………………………………………………..
miejscowość i data
OŚWIADCZENIE O ZAPOZNANIU SIĘ ZE
STANDARDAMI OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY AGENCJI ARTYSTYCZNEJ ALL-MUSIC
Ja niżej podpisana/y ……………………………………………………………….. oświadczam,
że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Dzieci i Młodzieży Agencji Artystycznej All- music z siedzibą w Zatorze oraz zobowiązuje się do ich stosowania i przestrzegania.
……………………………………….
podpis
—————————————————————————————————————
Załącznik nr 2
…………………………………………………………..
miejscowość i data
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisana/y ……………………………………………………………….. legitymująca/y się
dowodem osobistym o nr …………………………….. , nr PESEL …………………………… oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej
i obyczajności lub przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy oraz nie toczyło się przeciwko mnie żadne postępowanie karne (w tym postępowanie przygotowawcze), ani dyscyplinarne w tym zakresie.
……………………………………….
Podpis
Załącznik nr 3 Karta interwencji
1.Imię i nazwisko małoletniego
…………………………………………………………
2.Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia)
…………………………………………………………
3.Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia …………………………………………………………
4.Działania podjęte wobec małoletniego
…………………………………………………………
5.Ustalenia planu pomocy (jeśli dotyczy)
…………………………………………………………
6.Spotkania z opiekunem małoletniego
…………………………………………………………
7.Dane dotyczące interwencji (nazwa i adres organu, do którego zgłoszono interwencję) …………………………………………………………
8.Wyniki interwencji
…………………………………………………………
9. Działania podjęte wobec krzywdzącego
…………………………………………………………
Załącznik nr 4
STANDARDY OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY (Standardy Ochrony Małoletnich)
Agencji Artystycznej All-music
– wersja skrócona
§1
1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez pracowników Agencji Artystycznej All-music w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra. Instruktorzy traktują małoletnich z szacunkiem.
2. Instruktorzy zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnej relacji
z małoletnimi oraz każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie
wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne i uzasadnione.
3. Instruktorzy monitorują sytuację i dobrostan małoletnich oraz zwracają
uwagę na właściwość i poprawność relacji zachodzących pomiędzy pracownikami a małoletnimi oraz pomiędzy samymi małoletnimi.
§2
1. Instruktorzy Agencji Artystycznej All-music w kontakcie z małoletnimi:
a) odnoszą się do małoletnich z szacunkiem,
b) wysłuchują małoletnich i starają się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji
i ich wieku,
c) nie zawstydzają małoletnich, nie lekceważą i nie obrażają,
d) nie krzyczą, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie).
2. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletnich w jakiejkolwiek formie. Każde, przemocowe zachowanie wobec małoletniego jest niedozwolone.
3. Nie wolno dotykać małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
4. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
§3
1. Instruktorzy nie kontaktują się prywatnymi kanałami komunikacji
z małoletnimi bez wiedzy ich opiekunów
§4
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez instruktora,
to osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
2. Właściciel przeprowadza rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi
lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej)
małoletniego, w szczególności jego opiekunem. Własciciel stara się ustalić
przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne
małoletniego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
3. Właściciel organizuje spotkanie/a z opiekunami małoletniego, którym
przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze
specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
4. W przypadku gdy pracownik dopuścił się wobec małoletniego innej formy
krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, Właściciel
powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać pracownika podejrzewanego o krzywdzenie małoletniego oraz inne osoby mające
wiedzę na temat zdarzenia. W sytuacji, gdy naruszenie dobra małoletniego jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności, należy rozważyć możliwość powzięcia stosownych środków dyscyplinujących.
§5
1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego (np. na
zajęciach grupowych) należy przeprowadzić rozmowę z małoletnim podejrzewanym
o krzywdzenie oraz jego opiekunem, a także oddzielnie z małoletnim poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunem. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu.
2. Wspólnie z opiekunem małoletniego krzywdzącego należy opracować plan, celem wyeliminowania zachowań niepożądanych.
3. Z opiekunem małoletniego poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.
§6
1. Instruktor uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr
osobistych, zapewniają ochronę wizerunku małoletniego.
2. Upublicznienie przez instruktora wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga zgody
opiekuna małoletniego.
3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.